Treeni õues ka sügisel ja talvel!
00.00.0000

Käes on taas sügis ja mida pimedamaks ja sombusemaks muutuvad ilmad, seda enam täituvad spordisaalid treenijatega. Suvel usinalt õues jooksnud-kõndinud-võimelnud tervisesportlased vahetavad treeningpaigad soojemate-valgemate saalide vastu.

Varsti võib metsa vahel treenimas kohata vaid kõige paadunumaid õuetreeningu fänne. Millegipärast leiame kuhjaga erinevaid põhjuseid miks mitte minna välja treenima. Pime, külm, kõle, porine, libe, vihmane jne. Vabandustest juba puudu ei tule.Kuid proovime läheneda asjale teisest küljest – miks ikkagi võiks ja peaks ka sügisel ja talvel, kui mitte kõik, siis osa oma treeningutest tegema värskes õhus.


Aju vajab hapnikku.

Veetes päevad umbses kontoris tekib unisus, sest aju on hapnikunäljas. Päikesevalgus ja värske õhk kiirendavad aju tööd.  Tihtipeale tulevadki kõige paremad mõtted ennast väljas liigutades. Treenimiseks peaks kindlasti valima paiga keset loodust, linnatänavad pole kõige sobivam koht treenimiseks saastatud õhu tõttu. Saastunud õhk kahjustab aju vähendades õppimisvõimet ja halvendades mälu. Värskes õhus liikudes keha ja vaim lõõgastuvad, väheneb masendus ja paraneb uni.


Karastamine.

Sage värskes õhus viibimine on üks tähtsamaid ja kodustes tingimustes kättesaadavamaid karastusviise. Külma õhuga tuleb harjuda vähehaaval – treenida tuleb väljas järjepidevalt ka sügisel, sest kogu aeg sisetingimustes treenijal on esimeste talvisemate ilmadega põhjust karta valusat kurku ja tilkuvat nina. Karastades kohaneb organism värske õhu, päikesekiirte ja vee toimel ilmamuutustega, talub paremini palavust ja eriti külma. Treeni väljas iga ilmaga, ära karda ka vihma, tuult ja lumelörtsi.


Suurem koormus tugi – liikumisaparaadile.

Kõndides või sörkides maastikul lisandub lisaks jalalihaste treenimisele suurem koormus kerelihastele, mis on vajalikud tasakaalu hoidmiseks. Samuti erineb rattaga sõit väljas väljas siserattatreeningust – tasakaalu hoidmiseks kulub tunduvalt rohkem energiat.Keha tugi- ja rühilihased tugevnevad, elavneb liigeskõhrede ainevahetus, kõõlused ja liigesesidemed tugevnevad.
Lisaks kulutab keha jaheda ilmaga väljas treenides kaloreid ka kehatemperatuuri hoidmiseks – mida külmem on õhk, seda rohkem kulub energiat.


Midagi hingele

Värske õhk mõjutab organismi soodsalt, tõuseb sisenõre- ja närvisüsteemi toonus. Paranevad seedeprotsessid, muutub vere morfoloogiline koostis, täiustub hingamis – ja südameveresoonkonna tegevus, enesetunne muutub reipaks.
Eelista sügis-talvisel perioodil rahulikus tempos treeninguid – sörgi, matka, sõida rattaga, talvel suusata. Oluline on treeningute korrapärasus ja maht, mitte kiirus.
Vali ilmale vastav varustus – riietu kihiliselt, kanna spordipesu, kasuta vetthülgavast materjalist riideid, vali õiged jalanõud.
Pargis ja eriti metsas liikumine on vaheldusrikas nii hingeliselt kui ka füüsiliselt. Looduses on mida vaadata- kuulata ( ka vaikust), nuusutada ja maitstagi. Loodus toidab kõiki aistinguid.

 

Evelin Kärner

www.befit.ee

 

 


 

Lisa oma kommentaar
 
Nimi
Kommentaar
Kui palju on kaks pluss üks?
 
Maia (07.11.2011 19:28)
Väga õige artikkel!
 
Start: 1614389702.7046
End: 1614389702.8238
Duration: 0.119225025177